top of page
Veliki pesnik Gete smatrao je da je Sicilija duša Italije: “Bez Sicilije, Italija je kao bez duše. Sicilija je ključ svega.

Svaka regija u Italiji čvrsto se drži specifičnog identiteta.Kalabrijanci,Apulijani i Toskanci–svi neguju sopstvenu tradiciju,budući da jedinstvena Italija kakva je danas,postoji tek oko 150 godina.Međutim,time što je Sicilija ostrvo,razlike u odnosu na ostatak Italije su još izraženije.Neki lingvisti čak smatraju da je sicilijanski dijalekat potpuno odvojen jezik. 
Sicilijanci imaju tamniji ten i izraženije crte lica što ukazuje na prisustvo feničanskih i arapskih predaka među populacijom na ostrvu.

Popularna kultura napravila je od mafije italijanski brend.Ipak, članovi Cosa Nostra,sicilijanskog kriminalnog sindikata,se ne oblače kao u filmovima, pa ih nećete ni primetiti. To ne znači da je mafija neaktivna – naprotiv. 
Jasno je, međutim, da turisti nisu izloženi nasilju. Štaviše, razni tur operateri nude “Ture mafije” na ostrvu.

U davna vremena, Sicilija je bila zvezda Velike Grčke. Dolina hramova u gradu Agrigentu, nalazi se najviše svedočanstava drevnog sveta. 
Pindar, drevni pesnik, pisao je kako se u gradu “sagrađenom za večnost gostilo kao da sutra ne postoji”. 
Sada ostaci dorskih hramova u dolini, predstavljaju najveće i najbolje očuvane drevne grčke građevine. 
Hram Konkordija naročito dobro izgleda.

Sicilija nije samo italijanska
Sicilijanska mafija

Sicilija konkuriše Grčkoj

 

Sicilijanci svadbu pripremaju dvije do tri godine i u nju ulažu ogromne svote novca, pa se i očekuje da na njoj sve bude savršeno. Tipično sicilijansko vjenčanje snima nekoliko kamera, a zvanice su izrazito elegantno obučene – muškarci su u crnim odelima, dok su žene u dugim haljinama sa šlepom. Omiljeni mesec za venčanje je jul. U avgustu se niko ne venčava, jer misle da taj mesec donosi lošu sreću u braku i brzi razvod. Prisustvovali smo i venčanju na plaži, kada je mlada došla brodićem, iz kog su je, sa dvema deverušama, u dugoj venčanici izneli na plažu, na kojoj ju je čekao mladoženja sa svatovima.

 

Julije Cezar hvalio je sicilijanska vina,od nedavno se otvaraju manje vinarije koje proizvode fantastične sorte. Cvetne ukuse belih vina možete probati u Alkamu na severu ostrva. Na zapadu ćete dobiti elegantnu Marsalu, vino koje može parirati i portou. U vinarijama na padinama Etne čak se proizvode crna vina u stilu Bordoa. Takođe, u procvatu su vinska odmarališta. U blizini Alkama možete odsesti u Marqueess de Gregorio’s imanju i isprobavati organska vina dok uživate u jedinstvenoj sicilijanskoj kuhinji.

 

 

Mrtvi se smatraju članovima porodice podjednako kao i živi. Mumifikacija je praktikovana na ostrvu do 1881. kako bi izgledali više ili manje živi što je duže moguće. Koristeći kupke od arsenika, kapucinski fratari čuvali su tela aristokrata, lekara, advokata i polagali ih u Catacombe dei Cappuccini u Palermu. Oko 8.000 balzamovanih Sicilijanaca ovde večno počiva, a možete ih videti po ceni od oko tri evra. 
Među najinteresantnijim je “Rosalia”, dete sa licem koje izgleda zastrašujuće savršeno i 90 godina posle njene smrti.

 

Mumije
Sicilijanska vina
Vjenčanje
bottom of page